Rode ponovo u Tenji

Autor: Gorana Korać, 23. 4. 2015.

Da je u naše krajeve stiglo većini najdraže godišnje doba - proljeće, dokazale su i ptice selice - dvije rode, točnije roda i rodan. Vrativši se krajem ožujka iz dalekih krajeva, najvjerojatnije Južnoafričke Republike, smjestili su se na svoje staro mjesto – gnijezdo na električnom stupu nasuprot trgovini Kadulja. Osim svojom veličinom i ljepotom, pozornost malih i velikih Tenjana svakodnevno privlače i klepetanjem.

Za one koji još ne znaju, radi se o  Bijelim rodama (lat. Ciconia ciconia) pticama iz porodice roda (Ciconiidae) koje imaju dug i crven kljun,  dugačak vrat i duge, crvene i tanke noge. Perje im je bijele boje, a na krilima se nalazi nešto duže i crnje perje. Ženka i mužjak ne razlikuju se obojenošću. Staništa su im područja uz močvare, poplavne livade i vlažne šume. Let im je spor, a glasaju se klepetanjem. Hrane se različitim malim životinjama, kao što su kukci,  svime onim što mogu uloviti. U travnju ili svibnju savijaju veliko gnijezdo, u krošnji stabla, na električnim stupovima ili krovovima kuća. Najčešće imaju pet jaja. Oba roditelja sjede na jajima i brinu se o mladima. Žive u srednjoj i istočnoj Europi. Bijela roda je strogo zaštićena kao i crna roda.

Što se tiče Hrvatske bijele rode rasprostranjene su u Panonskoj nizini i sjevernim kontinentalnim dijelovima Hrvatske koji su  omeđeni rijekama Murom i Dravom na sjeveru, Dunavom na istoku i Kupom, Unom i Savom na jugu, iako nekoliko parova gnijezdi i južnije od te linije sve do Plaškog. Gnijezdi se u selima i gradovima koji su okruženi odgovarajućim vlažnim staništima i ekstenzivno obrađenim poljoprivrednim zemljištem. Najgušća gnijezdeća populacija nalazi se u Parku prirode Lonjsko polje (Čigoć) uz poplavne nizine rijeke Save, Dunava (Borovo) i Ilove (Marino Selo). Procjena brojnosti gnijezdeće populacija bijele rode u 2011. godini u Hrvatskoj  bilo je od 1.100 do 1.300 parova (prema podacima dipl. ing. biologije Tibora Mikuske iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode)

Rode zimi sele na jug i  svake godine prijeđu i do 12 000 km (u jednom smjeru)!

Rode putuju samo danju, a da bi prevalile veće udaljenosti moraju jedriti na toplim zračnim strujama, zvanim termali. Termali su nevidljivi - to je tek topli zrak. Ulazeći u termal, rodu podiže uzlazna zračna struja. Kad izađe iz termala, ona lagano klizi naniže preko velikih udaljenosti.

Pticama je mnogo lakše seliti u velikim jatima. Kad jedna ptica otkrije termal, sve druge je slijede i počnu jedriti. Što više ptica putuje zajedno, lakše im je pronaći dobar termal - stoga velika jata sele brže od pojedinačnih ptica. U jesen se mogu vidjeti jata sa skoro 10 000 ptica.

Eto, ako želite saznati još informacija o ovoj zanimljivoj ptici posjetite web stranice www.pp-lonjsko-polje.hr.

Tekst i foto: prof. Gorana Korać

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Tenja / Sv. Ane 2, HR-31207 Tenja / www.os-tenja.skole.hr / ured@os-tenja.skole.hr